Neden Tasarım Tescili? | SIRDAŞ PATENT

Neden Tasarım Tescili?

Günümüzde emek ve para harcanarak oluşturulan özgün tasarımlar, rekabet ortamının oluşmasını sağlayarak, tüketicileri bilinçlendirip iyiyi bulmaya ve almaya yönlendirmektedir.

Tüketiciler tarafından bilinen ve kullanılan tasarımların dışında, farklı dizayn edilen, yeni ve özgün tasarımlar tüketiciler tarafından özellikle tercih edilmekte ve sahibine rekabet üstünlüğü sağlamaktadır.

Piyasada sahibine rekabet üstünlüğü veren tasarımlar tescil edilerek korunmadığı takdirde, rekabet üstünlüğünden ziyade haksız rekabet oluşturabilmektedir. Şöyle ki; tasarım sahibinin emek ve para harcayarak ürettiği ürünleri, taklitçiler hiçbir maddi ve manevi harcama yapmadan, taklit ederek daha ucuza mal edebilmektedir. Bu şekilde oluşan haksız rekabetin önüne ancak özgün ve yeni tasarımların koruma altına alınmasıyla geçilebilir. 

Tescilli tasarımlar, Endüstriyel Tasarımlar Kanunuyla (554 Sayılı KHK) korunmaktadır. Bu korumayla özgün tasarımları üretenler ödüllendirilmekte, taklitçiler ise cezalandırılmaktadır.

Firmalar rekabetçe üstün olmak için görsel yenilikler üretmeli ve bu yeniliklerini tasarım tescilleri ile koruma altına almalıdırlar.