Tasarımın Tanımı ve Konusu | SIRDAŞ PATENT

Tasarımın Tanımı ve Konusu

Tasarımın Tanımı ve Konusu,

TASARIM: Bir ürünün tümü veya bir parçası veya üzerindeki süslemenin, çizgi, şekil, biçim , renk, doku , malzeme veya esneklik gibi insan duyuları ile algılanan çeşitli unsur veya özelliklerinin oluşturduğu bütün olarak tanımlanmaktadır.

Endüstriyel Tasarım Tesciliyle; ürünlerin dış görünüşleri koruma altına alınabilmektedir. Endüstriyel Tasarımlar Kanunuyla (554 Sayılı KHK) sadece tescilli tasarımlar korunmaktadır. Tescilsiz tasarımlar Türk Ticaret Kanunun Haksız Rekabet hükümlerine göre ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanuna göre korunmaktadır.

TASARIM TESCİLİ YAPILACAK ÜRÜNLER : Endüstriyel yolla ve elle üretilen bütün ürünlerin dış görünümleri tasarım tesciliyle koruma altına alınabilmektedir.

Örneğin; Ürünlerin ambalajları, ambalajların üzerindeki desenler, kumaş desenleri, elbise modelleri (moda), mobilya modelleri, ayakkabı tasarımları, halı desenleri, otomobil dizaynları, süs eşyaları, çanta tasarımları, anahtar ve kilit tasarımları tasarım tesciliyle koruma altına alınabilmektedir.

KORUMA SÜRESİ :Tescilli tasarımların koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 5 yıldır. Bu sürenin beşer yıllık dönemler halinde yenilenmek üzere toplam 25 yıla kadar uzatılma imkanı mevcuttur.